Menu Zamknij

Książka dla dzieci na lekcji angielskiego. Nie tylko dla nauczycieli

W swoim nauczaniu języka angielskiego wykorzystuję opracowaną przez siebie metodę, bazującą na anglojęzycznej literaturze dziecięcej. Moi uczniowie, od tych najmłodszych, czyli 5-latków począwszy, a na najstarszych (50+:) skończywszy CZYTAJĄ KSIĄŻKI, zarówno podczas zajęć ze mną, jak i w ramach prac domowych. Wspólnie przemierzamy nieznane lądy i krainy, te geograficzne, ale i te psychologiczne, nieustannie poszerzając grono swoich znajomych i przyjaciół.

Wybierając skrupulatnie książki dla moich uczniów, uwzględniam ich wiek oraz poziom kompetencji językowych. Ale nie tylko. Równie ważne jest dla mnie, jakie wartości dana książka promuje czy też jakich naucza.

Ta ostatnia kwestia przyświeca mi również podczas pisania książek dla dzieci. Główny bohater mojej pierwszej książki dla dzieci, kot Kropelka reprezentuje wartości, które jako autorka staram się przekazać czytelnikowi. Dzięki temu, że piszę zarówno w języku polskim, jak i angielskim, mogę wykorzystywać swoją autorską książkę również podczas zajęć z uczniami.
Oto mały przykład tego, jak to robię.

Podczas dyskusji z uczniami na temat cech charakteru, które mogą utrudniać nam życie, czytamy na początku fragment z mojej książki, kiedy to Kropelka poczuł ukłucie zazdrości na widok innego kotka, siedzącego w pokoju Zosi na fotelu.

„I couldn’t believe my eyes! There was a little kitten sitting on one of the armchairs! Exactly the same as me.(…) For a moment I felt an unpleasant tightness in my stomach. It must have been jealousy.

Będąc jednak mądrym kociakiem, natychmiast przypomina sobie słowa swojej mamy, która mu często powtarzała:
„Remember Kropelka, do not envy anyone anything because it is a very ugly flaw that can even make you ill.” (ch. 7, p.34; https://sorus.pl/produkt/historia-zwyczajna-kropelki-kota-niezwyklego/
Tak więc po niemałej walce wewnętrznej, udaje mu się wreszcie zwalczyć w sobie to brzydkie uczucie, co ostatecznie wypełnia go niemałą satysfakcją.

To otwiera dalszą część lekcji, podczas której rozmawiamy o zazdrości, która nas również dotyka i zawsze jest złym uczuciem, zarówno gdy my zazdrościmy innym, jak i gdy inni nam czegoś zazdroszczą.

Nikt z nas nie chce tego uczucia w swoim życiu, próbujemy więc ustalić plan działania, aby móc tak, jak Kropelka odnosić jak najwięcej zwycięstw na polu walki z zazdrością.